Csapásmérés tízszeres hangsebességgel – Titkok szivároghattak ki Oroszországból (meruk)
Hiper-hangsebességgel (egy tízszeres, majd egy hússzoros hangsebességgel) repülő orosz csapásmérő rakéták sikeres tesztelését jelentette be Putyin orosz államfő. Ez a sebesség már a kozmikus eszközök képességének nagyságrendjéhez közelít, és bár még éppen nem a száz kilométeres magasság fölötti e csapásmérők röppályája, a katonai repülőkénél már jóval magasabb. És persze ezek az eszközök nukleáris robbanófejjel is felszerelhetőek. A cikk ugyanakkor beszámol arról a botrányról is, amely szerint a Roszkoszmosz űrkutatási hivatalból bizonyos vezetők távoztak, illetve bűnügyi eljárás keretében házkutatásokat is tartottak. Néhány szó elhangzik az Egyesült Államok hasonló űrhadviselési törekvéseiről is. A cikket színesítő képek inkább félelmet ébresztőek, mintsem szépnek mondhatóak… (Itt jegyezzük meg, hogy a cikk önmagában véve nem űrhír, ám igencsak hajaz a kis cikkek között alább ismertetett „Kozmikus haderő” című rövid űrhír tartalmára.)
Elon Musk és a SpaceX – Mennyire nemzetközi a Nemzetközi Ûrállomás? (Horváth András Ferenc)
Rövid szakmai életrajz vezeti be az írást: hogyan lett az ifjú érdeklődőből önálló hordozóeszköz-fejlesztővé. Az út Moszkván át, a bolygóközi űrszondákat sikerrel indító NPO Lavocskin cégen keresztül vezetett, bár érdemi üzleti eredménnyel nem járt. E sikertelen moszkvai üzleti kísérletet követően Elon Musk saját céget alapított, amelyhez ütőképes gárdát toborzott. Mára ez a vállalkozás több, nagy teljesítményű hordozórakétát konstruált, döntő mértékben sikeres indításokkal. Korszerű elv az újabb hordozóknál, hogy az első fokozat platformra érkezik vissza, majd újra fölhasználható. A Falcon–9 hordozórakéta a legsikeresebb, az ISS-hez is szállított már többször terhet. További terv, hogy űrhajósok utaztatására fejlesztenek ki eszközt, amivel az orosz űrhajók már ki is válthatók. A Dragon űrhajó – amely egyelőre még fejlesztés alatt van – ígéretes e szempontból. Sok színes kép és magyarázó ábra is tarkítja a cikket.
Tesztelik a fékernyő-rendszert – Készül a SpaceX Crew Dragon emberes űrhajó (H. A. F.)
Voltaképpen az előző cikk folytatása is lehetne: előrehaladott kísérleti stádiumban van a hét személyesre tervezett űrhajó. Sikerrel tesztelték a fékernyők rendszerét, illetve egy űrhajósnő is gyakorol már a szimulátorban… Ha az idei próbák eredménnyel járnak, jövőre indulhat az első személyzet az ISS-hez. Megjegyzendő még, hogy a konkurens Boeing is hasonló módon próbálkozik. Három színes kép a melléklet.
— o —
Kisebb cikkek – amelyekhez az Ûrvilág cikkeit is felhasználták (H. A. F. szerkesztésében):
A SpaceX az élre tör – örvendetesen növekszik a cég megbízásainak száma – ez egyben anyagilag előnyös konkurencia az orosz űrhajókkal szemben;
Kozmikus haderő – Trump amerikai elnök bejelentette az USA űr-haderejének megalakítását;
A Parker napszonda – sikerrel indult el a napszonda, amely kalandos manővereket követően rekordközelségbe kerül csillagunk felszínéhez. A több színes képpel és magyarázó rajzzal kibővített cikk részletezi a szonda adatait, felszereltségét és a kutatási célokat;
A Hayabusa–2 a Ryugunál – jelenleg 1-2 km-re van már csak a nagyjából 900 m-es, „szögletes” kisbolygó felszínétől a szonda, amely – a remények szerint – talajmintát hoz majd vissza a Földre. Egyben egyéb alapos kutatómunka is folyik az orbiter fedélzetéről. A minta visszaérkezése 2020-ra várható. Két színes kép a melléklet.
Az Aero Magazin honlapja
(Összeállította: Bán András)