„Hajnal” a Ceres felett – A Dawn eredményei (Kálmán Béla)
A szonda először a Vestát látogatta meg, majd ez után érkezett el a Cereshez (nem sokkal az előtt, hogy a New Horizons Plútó közelébe érkezett) – fölöttébb kalandos útvonalon. Vajon hogyan működött a szonda különlegessége, az ionhajtómű? Szerzőnk tömör csillagászattörténeti előzményekkel együtt vázolja fel a Ceresről eddig szerzett ismereteket. Részleteket tudunk meg ennek az aszteroidának az alakjáról (mert korántsem mindegyikük ennyire gömbölyű), feltételezett belső szerkezetéről, amelynek lényeges alkotórésze nagy valószínűséggel a vízjég. Felszíne kráterezett, ám furcsa fehér foltok tarkítják a krátereket – vajon mi lehet a magyarázat? Milyen természetű légkört találtak? Milyen összehasonlítások tehetőek a Naprendszer bolygóinak holdjaival – pl. a Callistóval vagy az Enceladussal? Mi köze lehet a Ceresnek a Plútón túli térség egyéb törpebolygóihoz? Milyen műszerek vannak a fedélzeten, ezek mikre alkalmasak? A cikket színes képek – magáról a Ceresről is! –, magyarázó rajzok teszik még gazdagabbá.
Rövid cikkek (képekkel társítva) (H. A. F.)
Blue Origin – űrugrásokra tervezett űrkapszula sikeres kísérleti útja.
Tiangong–2 űrmodul – kínai űrállomás, űrhajósok fogadására felkészítve.
ISS hírek – sikeres legénység-váltás, újabb Progressz- és Cygnus ATK OA-teherfuvar; kisebb műszaki problémák, amelyek azonban szerencsére csupán késéseket eredményeznek.
Rosetta-leszállás – ragyogó képek a Rosetta leereszkedéséről.
ExoMars 2016 – magyar közreműködéssel készült műszer is volt a fedélzeten; a leszállóegységgel sajnos még a leereszkedés folyamán megszakadt a kapcsolat.
A Falcon–9 robbanása – sikertelen indítási kísérlet a SpaceX cég hordozórakétájával – személyi sérülés szerencsére nem történt, azonban az Amos műhold megsemmisült.
Orosz csökkentés – a Nemzetközi Ûrállomáson három helyett csak kettő orosz űrhajós lesz (költségcsökkentés végett); a létszám 2018-ban állhat vissza, ha az új tudományos modul, a Nauka pályára áll.
Bár nem kifejezetten űrkutatási eredményekkel foglalkozik egy másik cikk, a lapszemléből vétek kimaradnia:
Elsőként az űrben – Orosz filmbemutató Magyarországon (Maradi István)
Gagarinról, az első kozmonautáról, sorsának fontosabb momentumairól forgattak játékfilmet, amit itthon is bemutatnak. Nemcsak „űrsztori”; történelem, sok adattal, ugyanakkor kerüli a fölösleges látványosságokat – amolyan emberközeli alkotás. A cikk szerzője személyesen látta a sajtónak megtartott bemutatót, élményszerű beszámolót olvashatunk tőle – színes képekkel kiegészítve.
Az Aero Magazin honlapja
(Összeállította: Bán András)